Jak wyeksponować sztuczne kwiaty – poradnik florystycznego komponowania
Jak wyeksponować sztuczne kwiaty – poradnik florystycznego komponowania

Jak wyeksponować sztuczne kwiaty – poradnik florystycznego komponowania  

Sztuczne rośliny nie kojarzą się już z bezguściem – ich rola zupełnie się zmieniła, a popularność dopiero rośnie. To dlatego, że aktualnie sztuczne kwiaty są mistrzowską imitacją żywych i mają sporo zalet. Co najważniejsze, pozwalają cieszyć się widokiem natury, bez jej niszczenia. Przekonaj się, że są dobrym wyborem i zobacz, co można z nich wyczarować. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wyeksponować sztuczne kwiaty przy pomocy różnych dekoracji?
 • Jak dobrać sztuczne kwiaty do rodzaju pomieszczenia?
 • Jak zachować spójność pomiędzy wielkością dekoracji a rozmiarem sztucznych kwiatów?
 • Czym wypełnić doniczkę ze sztucznymi kwiatami?

Nowoczesne sztuczne kwiaty służą dłużej od żywych, nie wymagają dodatkowej pracy i pozwalają na dekorację wielu miejsc i pomieszczeń. Nie uczulają, a dla domu z czworonogiem są idealnym rozwiązaniem. Dostępne przez cały rok, pozwalają na dowolne komponowanie. To tylko nieliczne zalety sztucznych kwiatów. Jeśli już zdecydowałaś się je zamówić, zobacz, jak możesz je wyeksponować.

Sztuczne kwiaty w różnej odsłonie – przykłady ekspozycji

Porada: Jeżeli dekorujesz dom, wybieraj takie kwiaty, które lubisz najbardziej. Florystyczna ozdoba powinna sprawiać radość i dobrze wpływać nie tylko na aranż pokoju, ale przede wszystkim na samopoczucie ludzi. 

Sztuczne rośliny można prezentować w różnych odsłonach. Do wyboru masz nie tylko doniczki, ale także wiele innych form, które stworzoną niebanalne ozdoby.

 • Wazony – w klasycznej odsłonie to smukłe i przeźroczyste naczynie, w którym idealnie będą wyglądać pełne kwiatostany na przykład sztucznych hortensji. Do tradycyjnych flakonów wykorzystaj wszystkie rodzaje kwiatów wiosennych: tulipany, żonkile, hiacynty, bzy, magnolie i lewkonie. Możesz się nimi cieszyć przez cały rok, choć w takich kompozycjach lepiej sztuczne kwiaty dobierać jest sezonowo, według ich naturalnego kwitnienia. Nowoczesne wazony charakteryzuje geometryczny kształt, w którym idealnie prezentują się egzotyczne rośliny jak: kwitnąca gałązka wiśni, strelicje, rajskie ptaki czy karczochy.
 • Doniczki – charakter sztucznych roślin w doniczce powinien być podyktowany rozmiarem pomieszczenia i jego stylem. We wszystkich pomieszczeniach dobrze będą wyglądać zielone i typowe odmiany kwiatów doniczkowych jak paprocie, fikusy, draceny lub skrzydłokwiaty, chyba że wnętrze jest małe, wtedy doskonale sprawdzą się sukulenty i kaktusy. Kwitnące odmiany to popularne storczyki i orchidee, ale też wiosenne tulipany, żonkile i hiacynty.
 • Koszyki – są idealną ramą dla sztucznych alternatyw polnych kwiatów: bławatków i maków oraz ogrodowych maciejek, lawend, wrzosów, a nawet słoneczników. To wspaniałe prezentowe kompozycje, w których dobrze wyglądają kolorowe bukiety, złożone z różnych roślin i dodatków.
 • Ramki – wybór sztucznych kwiatów w takiej dekoracji to indywidualne preferencje, uzależnione od charakteru ozdoby i wnętrza. W popularnych żywych ścianach najczęściej środek ramki wypełniony jest sukulentami lub imitacją mchu, gdzie tworzą one wersje minimalistyczne i nowoczesne. W ramkach imiennych litery zatopione są w klasycznych odmianach główek wyrobowych róż, frezji i kwiatów wiśni.
 • Kartonowe pudełka – są hitem wywołanym modowym szaleństwem na tzw. flowerboxy, które mogą przybierać różne formy i są miłym upominkiem. Do kartonowej koperty idealne będą tradycyjne róże, frezje, główki storczyków i różne dodatki w postaci jarzębiny lub ozdobnych traw. Kartony mogą mieć różne formy, cudownie prezentują się w nich róże oraz inne sezonowe kwiaty: tulipany, hiacynty, irysy czy lilie.
 • Drewniane skrzynki – takie opakowanie ładnie wyeksponuje wszystkie sztuczne odmiany balkonowe i zioła. Podobnie jak kwiaty polne i ogrodowe na przykład maciejki, wrzosy, ale również begonie, geranium, nasturcje i fuksje.

Sztuczne kwiaty, a rodzaj pomieszczenia

Wybór sztucznych roślin doniczkowych zależny jest od charakteru pokoju. We wnętrzu egzotycznym sprawdzą się kaktusy, sukulenty i sansewierie. Nurty tradycyjne kochają kwiaty kwitnące jak cyklameny, begonie i hortensje, a nowoczesne – minimalistyczne odmiany roślin zielonych.

Sztuczne kwiaty nadają się do każdego pomieszczenia: prywatnego i komercyjnego. Są ogromnym wsparciem dekoracyjnym biur, restauracji i hoteli. W pomieszczeniu domowym wpływ na ich dobór ma styl pomieszczenia i jego wielkość.

 • Salon – w tradycyjnym pokoju dziennym dobrze będą wyglądały wszystkie odmiany sagowców, dracen, szeflerów lub zamiokulkasów. Ustawione nawet bezpośrednio na podłodze lub w osłonkach z nóżkami będą tworzyć ożywczy dodatek pokoju. W odmianach wiszących warto postawić na: bluszcz, starzec rowleya i eukaliptusa. Salonowy stół lub komoda to idealne miejsce do eksponowania różnorodnych kompozycji ze sztucznych kwiatów i bukietów w wazonach.
 • W sypialni wystarczą zielone, niewielkie odmiany sukulentów, skrzydłokwiatów, aloesów lub eleganckich storczyków. Miejscem najlepszej ekspozycji sztucznych kwiatów są parapety, ale w sypialni często są one zakryte firanką, dlatego pięknie i symetrycznie otworzą wnętrze udekorowane sztucznymi kwiatami szafki boczne lub puste ściany po bokach łóżka.
 • Łazienka to dobre miejsce do prezentacji orchidei oraz storczyków, a w dużych pokojach kąpielowych można umieścić nawet sztuczne palmy. Mniejsze łazienki to scena na ekspozycję niewielkich form anturiów, cyklamenów, fiołków lub szklanych wazonów z pojedynczą gałązką Kwiaty prezentuj we wnękach, na półkach, parapetach lub wolnych kątach łazienki na stojakach.
 • W kuchni warto umieścić sztuczną szałwię, miętę lub bazylię, najlepiej w duecie z drewnianą skrzynką lub glinianą doniczką. Ustawione w rzędzie na parapecie w jednakowych osłonach będą stylową ozdobą miejsca. Do kuchennych wnętrz stosuj także kaktusy, pelargonie, trzykrotki lub nieduże paprocie. Unikaj dużych zwisających okazów – mogą utrudniać kuchenne prace.
 • Biuro, recepcja, gabinet – to idealne miejsca do prezentacji fikusów, zamiokulkasów, zielistek, dracen i difenbachii. Duże kwiaty prezentuj w wysokich, efektownych donicach, usypanych jasnymi kamykami. Możesz je ustawić w kącie lub przy biurku. Ciekawie będą też wyglądać drzewka bonsai i smukłe
 • Hotele, kawiarnie, restauracje – w szerokich holach sprawdzą się mniejsze drzewa kwitnące, imitujące wiśnię lub migdałka. W połączeniu z oświetleniem skierowanym na roślinę będą tworzyć efektowne kompozycje. Sprawdzą się też duże donice, w których można umieścić palmy, kokosy, trawy i wszelkie rośliny doniczkowe. W takich miejscach popularne są również bluszcze, sukulenty i kaktusy, które można wyeksponować na półkach lub parapetach. Ozdobne liście, dekoracje z mchu i kule bukszpanu, a także wszelkie kompozycje kwiatowe zdobiące wejścia, stoły i półki to obowiązkowe wyposażenie takich miejsc.

Jak dopasować sztuczne kwiaty do wielkości dekoracji? 

Porada: Wybór i wielkość gadżetu do ekspozycji sztucznych kwiatów dobieraj zawsze do rozmiaru i charakteru kompozycji. W ten sposób zamaskujesz nienaturalność roślin i stworzysz gustowne dekoracje.

SZTUCZNE KWIATY W WAZONIE

Flakony wybieraj w zależności od przeważającej kolorystyki bukietu. Najlepiej sprawdzi się naczynie uniwersalne (szklane lub białe), pasujące do wszystkich kwiatów i liści. Jest neutralne i dobrze komponuje się z każdym stylem wnętrza. Ciekawie wyglądają też wazony w tym samym kolorze, co ulubione sztuczne kwiaty, na przykład czerwone łączą się idealnie z karminowymi różami, a żółte z bukietem sztucznych słoneczników lub żonkili. Smukłe i wysokie wazony używaj do eksponowania maksymalnie 3 długich gałązek, liści lub kwiatów. Pełne bukiety powinny być osadzone w szerokich u podstawy naczyniach z dużym otworem.

 • Do wysokich wazonów pasują sztuczne kwiaty o długich łodygach, rozchylające się na boki: róże, astry, tulipany, goździki, słoneczniki. W wąskich flakonach pięknie wyglądają pojedyncze liście, np. monstery, palmy, eukaliptusa.
 • Kuliste i niższe naczynia są idealne do sztucznych kwiatów do wazonu z krótką łodygą jak róże, piwonie, margaretki, czy konwalie.
 • Szklane wazony – elegancko eksponują wszystkie polne kwiaty, dekoracyjne trawy i pojedyncze, kwitnące gałązki.
 • Ceramiczne flakony – są idealne do kwiatów egzotycznych (sterlicje, monstery, anturium) i kwiatów ogrodowych jak mieczyki, piwonie, astry.

SZTUCZNE KWIATY W DONICZCE

Osłonki zawsze komponujemy ze sztucznym kwiatem, biorąc pod uwagę charakter i wielkość pomieszczenia. Stosuj zasadę proporcji, czyli sztuczna roślina osadzana w doniczce powinna mieć wysokość zbliżoną do 1/3 wysokości całej kompozycji. Sztuczne kwiaty doniczkowe sprawdzą się zarówno w małych wnętrzach, jak i przestronnych pomieszczeniach.

 • Małe wnętrza – w nich sprawdzą się jasne, nieduże doniczki, o średnicy 10 lub 20 cm. Wybieraj wśród smukłych storczyków, egzotycznych aloesów, kaktusów czy małych odmianach fikusów.
 • Przestronne pomieszczenia – w dużym pokoju dobrze będzie się prezentować każdy rodzaj doniczki i rośliny, to scena dla sporych palm, dracen i filodendronów. Otwarte miejsca są doskonałe na budowanie monumentalnych dekoracji w wysokich, nawet 1 m donicach.

Okrągłe formy najlepiej jest łączyć ze smukłymi liśćmi skrzydłokwiatu oraz z małymi roślinami jak kaktusy i sukulenty. Okrągłe doniczki sprawdzą się też w niektórych odmianach drzewek bonsai oraz klematisów, bluszczy i funkii. Osłonki wysokie i wąskie są idealne w duecie z iglastymi drzewkami, dracenami, jukami i palmami. Wąskie donice to dobre połączenie ze storczykiem, zamikulkasem, zroślichą, pieniążkiem i gruboszem. Geometryczne pojemniki ładnie podkreślą długie i smukłe liście bambusów, aspidistrii, sansewiery.

Doniczki ceramiczne powinny być spójne z rośliną, dlatego najlepiej sprawdzą się kolory neutralne. Do ceramiki pasują wszystkie odmiany roślin: balkonowych, kwitnących i zielonych. Szklane doniczki pięknie podkreślą szlachetność storczyków, orchidei, trzykrotek, bluszczy i aloesów. Metalowe pojemniki ładnie wyglądają z klematisem, ozdobną trawą, niecierpkami i ziołami.

SZTUCZNE KWIATY W KOSZYKACH

Małe koszyczki idealnie wyeksponują miniaturowe róże, altówki, stokrotki, niezapominajki czy konwalie. Średnie to idealna rama dla sztucznych wrzosów lub lawendy. Duże wiklinowe kosze są polem do kreatywnych połączeń florystycznych, w których dobrze będą wyglądać tradycyjne róże, gerbery czy słoneczniki zestawione z ozdobnym karczochem, czosnkiem i miłorzębem. W koszu najlepiej stosować nie więcej niż 5-6 rodzajów roślin, by zachować spójność ozdoby. Wiklinowe kosze lubią się także z petuniami, dracenami i begoniami. Rattanowe wersje to idealne ekspozycje dla sukulentów i kwiatów wiosennych jak bratki, żonkile, tulipany.

RAMKI ZE SZTUCZNYMI KWIATAMI

Ramka najczęściej prezentuje sztuczne kwiaty w rozmiarze A4, w której możesz zamontować dowolne, ale nieduże kwiaty. Hitem jest obramowanie, w którym górną część stanowią kwiaty róż, frezji czy goździków, a dolną szklane fiolki z zatopionymi w wodzie łodyżkami. Ciecz utrudni rozpoznanie czy ramka jest złożona z roślin żywych, czy z ich alternatywy. W ramkach A4 dobrze będą wyglądać kompozycje z większych główek wyrobowych róż, amarylisów czy goździków. Ramki większe w formacie A3 to dekoracja to tworzenia żywych ścian wypełnionych mchem, skalniakami i paprociami.

KARTONOWE PUDEŁKA

Małe flowerboxy prezentują średnicę 10-15 cm, są niewysokie i umieszcza się w nich najczęściej róże, kolorowe gipsówki i lilie. Większe pudełka mają średnicę nawet do 30-40 cm i eksponują łączone bukiety złożone ze sztucznych kwiatów według własnych preferencji.

DREWNIANE SKRZYNKI

W małych wersjach dobrze wyeksponujesz zioła, niewielkie kępki wrzosów, lawendy, sukulentów i skalniaków, obsypanych dekoracyjnymi materiałami jak sztuczny mech, kora lub kamyki. W większych skrzynkach dobrze prezentują się wszystkie odmiany sztucznych kwiatów balkonowych od pelargonii, begonii po zwisające surfinie. W dużych skrzyniach rozłożyste drzewka, iglaki, bukszpany i wysokie trawy ozdobne.

Doniczka ze sztucznymi kwiatami. Czym ją wypełnić?

Sztuczne kwiaty w doniczce będą wyglądać naturalistycznie, jeśli połączysz je z ziemią, kamykami lub korą drzew.

Jeżeli swoją ulubioną, sztuczną roślinę chcesz posadzić w doniczce, zakotwicz jej bazę w większej, odpowiednio przygotowanej do tego osłonce. Wolną przestrzeń doniczki wypełnij do połowy drobnym piaskiem i kamieniami, tak, by ustabilizować i obciążyć kompozycję. W przypadku pojedynczych gałązek do środka dobrze jest włożyć przyciętą pod rozmiar doniczki gąbkę florystyczną i do niej wbić łodyżki sztucznych roślin. Kompozycja jest lekka, więc cała konstrukcja bez obciążenia dna doniczki może się wywracać. Druga połowa to miejsce dla warstwy ozdobnej.

Do wypełnienia doniczki wykorzystać można:

 • ziemię – wystarczy zwykła ogrodowa albo kupowana do żywych kwiatów w supermarkecie,
 • piasek – odpowiedni będzie nawet z piaskownicy lub stosowany do akwarium; do wyboru masz też gotowe odmiany dekoracyjne w postaci piasku kolorowego lub kwarcowego,
 • małe kamyczki – to grys, naturalne i rzeczne kamyki albo otoczaki sprzedawane również w wersjach malowanych na złoto lub srebro,
 • granulaty – dość dobrze obciążają donicę, jednocześnie ją dekorując; granulaty ceramiczne najczęściej są z gliny i mają postać symetrycznych kamyków; na rynku dostępne są też granulaty styropianowe lub przeźroczyste kulki, które służą tylko do uzupełnień dekoracyjnych w górnych częściach donicy,
 • większe trociny, dębową korę i szyszki – to naturalne i efektowne wypełniacze doniczek ze sztucznymi kwiatami; są lekkie, dlatego dekorują, ale nie obciążają,
 • mech – służy do tworzenia dekoracyjnej warstwy i dobrze komponuje się z roślinami o długich, zdrewniałych łodygach.

Masy gipsowe lub cementowe są idealne do zalewania donic, które będą stały na zewnątrz. To najczęściej kompozycje nagrobne, w których kluczowa jest ciężkość donicy, zapobiegająca przewracaniu się dekoracji na skutek wiatru. Zastygłe masy mają jeszcze jedną zaletę – są odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Sztuczne kwiaty uwypuklą każdy styl aranżacji. Pomogą zmienić konwencję wnętrza, a dzięki ich długiej żywotności możesz pozwolić sobie na dowolny okaz. Podsumowując: 

 • w celu ocieplenia wnętrza użyj storczyków, paproci i lawendy,
 • w stylach romantycznych zastosuj róże, fiołki, stokrotki i wszelkie odmiany polnych kwiatów,
 • w nowoczesnych trendach do dekoracji wykorzystaj bambusy, palmy, dracenie,
 • w małych pokojach ustaw sukulenty, aloesy, kaktusy,
 • w przestronnych miejscach korzystaj z dużych, rozłożystych roślin w wysokich doniczkach,
 • wprowadź do wnętrza egzotykę za pomocą rajskich ptaków, karczochów lub krotonu,
 • jeżeli trudno Ci zdecydować o wyborze kwiatu do bukietu postaw na uniwersalne róże, które zawsze się sprawdzą.

Do prezentowania kwiatów stosuj klasyczne formy lub designerskie wazony i donice. Kwiaty sztuczne, podobnie jak żywe rośliny, żeby mogły zabłysnąć i cieszyć oko muszą być odpowiednio skompletowane i wyeksponowane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl