Jakich kwiatów nie powinno się trzymać w domu?
Jakich kwiatów nie powinno się trzymać w domu?

Kwiaty są bezcenną dekoracją wnętrza. Zachwycają strukturą liści i kwiatów. Rośliny od zawsze towarzyszyły ludziom, ozdabiając ich domowe oazy, jednak nie wszystkie są przyjazne. Niektóre z nich mają silne związki trujące, inne zbyt duszącą woń. Sprawdź, jakich roślin lepiej unikać w domu.

Jakie skutki wywołują niebezpieczne dla człowieka kwiaty?

Substancje, które są niekorzystne dla ludzi, a które zawierają pewne gatunki kwiatów, są ich naturalną ochroną przed szkodnikami. Szczególnie wyeliminuj niepolecane rośliny, jeśli w domu znajdują się dzieci i zwierzęta. Szkodliwe związki mogą podrażniać błony śluzowe oraz powodować podrażnienie skóry. Inne niepożądane dolegliwości to:

 • obrzęki,
 • zaczerwienienia,
 • wysypka,
 • problem z oddychaniem,
 • zatrucie pokarmowe,
 • palpitacje serca,
 • konwulsja,
 • śpiączka.

Czasem wystarczy przypadkowe uszkodzenie rośliny i bezpośredni kontakt skóry z roślinną substancją, by doszło do niepożądanej reakcji. Wonne kwiaty, mają zbyt intensywny zapach, a ich pyłki mogą powodować kaszel, katar i łzawienie.

7 trujących kwiatów doniczkowych, na które należy uważać

Jeżeli niżej wymienione gatunki znajdują się w Twoim domu, zawsze do ich pielęgnacji zakładaj ochronne rękawiczki i okulary.

 1. Kroton pstry – zachwyca piękną strukturą liści, ale jego sok znajdujący się we wszystkich częściach rośliny ma właściwości trujące, typowe dla rodziny wilczomleczy, do których należy także gwiazda betlejemska i wilczomlecz piękny. Mogą podrażniać skórę i oczy, a po zjedzeniu powodować biegunki i wymioty.

 2. Skrzydłokwiat – szczawiany wapnia i alkaloidy znajdujące się w tej roślinie działają drażniąco na skórę, błony śluzowe, a w przypadku spożycia – na cały układ pokarmowy. Powodują także obrzęki górnych dróg oddechowych. Podobne skutki wywołują: alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus.

 3. Difenbachia – sok jaki wypływa podczas uszkodzenia rośliny, powoduje zapalenie skóry. Kontakt z oczami powoduje ból, skurcze powiek i łzawienie. Zjedzenie difenbachii wywołuje mdłości, biegunkę, zaburzenia rytmu serca, a nawet paraliż. Podobne właściwości wywoła filodendron i anturium.

 4. Amarylis – należy do grupy roślin amarylkowatych, do których zalicza się także tulipana, narcyza, hipeastrum i kliwię. Kwiaty wiosenne, uwodzące kolorem i urodą mają trujące cebule. Po ich spożyciu dochodzi do podrażnień przewodu pokarmowego, ale także do duszności i oparzeń błon śluzowych.

 5. Papryka – psiankowate kwiaty doniczkowe, które mają ozdobny charakter, zawierają trujące alkaloidy, dlatego takie rośliny jak Brunfelsja Browalia, Psianka Paprykowa czy Papryka Roczna mogą wywoływać objawy podobne do zatrucia.

 6. Fiołek alpejski, zwany też cyklamenem ma toksyczne bulwy, w których są saponiny i trujący glikozyd. Objawy kontaktu z rośliną to podrażnienia skóry, biegunka, wymioty, zawroty głowy i drgawki.

 7. Bluszcz – wszystkie części tej rośliny są trujące dla ludzi, a ich spożycie może spowodować podrażnienie błon śluzowych, a nawet halucynacje i wymioty.

Jakich kwiatów nie powinno się trzymać w domu? Takich, do których dostęp ma zwierzę lub dziecko. Nie musisz wyrzucać wymienionych okazów, jeśli wyeksponujesz je wysoko, poza zasięgiem maluchów i domowych zwierząt. Stosuj ochronne rękawiczki do ich podlewania.

Kwiaty, które nie powinny dekorować sypialni

Objawy alergiczne w kontakcie z kwiatami mającymi intensywny zapach mogą być różne: od kichania, przez silne reakcje obrzękowe, aż do wstrząsu anafilaktycznego. Alergicy powinny ich bezwzględnie unikać. Nie powinny też stać w sypialni. Należą do nich:

 • lilie,
 • pelargonie,
 • róże,
 • oleandry,
 • hiacynty,
 • hortensje.

Woń roślin pochodzi od substancji chemicznych wydzielanych przez żywe komórki. Pachną olejki eteryczne, żywice i nektar – to właśnie one uczulają, choć w liliach czy hiacyntach trujące są także cebulki.

Szukaj alternatyw i stawiaj na te odmiany, które są obojętne dla ludzi i zwierząt. W dekorowaniu sypialni wskazane są gatunki dobrze oczyszczające powietrze, zapewniając wysoki komfort snu. Są to m.in. aloesy, kaktusy i grubosze. Jakich kwiatów nie należy trzymać w domu? Niosących ryzyko, że któryś z domowników lub czworonożny pupil mogą ulec zatruciu, lub chorobie po bezpośrednim kontakcie z rośliną. Jeśli takiego zagrożenia nie ma, możesz cieszyć się pięknem kwiatów, zachowując wszelkie środki ostrożności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl