Sztuczne rośliny w biurze – zieleń bez dodatkowej pracy
Sztuczne rośliny w biurze – zieleń bez dodatkowej pracy

Sztuczne rośliny w biurze 

Sztuczne rośliny nie zastąpią w pełni natury, ale mają wiele zalet. Zawsze dobrze wyglądają i potrafią zdziałać cuda w miejscach, w których normalnie to by się nie udało. Sztuczne rośliny w biurze to coraz popularniejsza alternatywa żywych. Przekonaj się, z jakich kwiatów warto skorzystać, by tworzyć udane, zielone dekoracje w biurze.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie sztuczne kwiaty pasują do biura?
 • Czy warto inwestować w sztuczne rośliny do biura? 

Choć nie są prawdziwe, badania pokazały, że sztuczne kwiaty w 50% wpływają na ludzi w taki sam sposób jak naturalne. Pracownicy, którzy wykonywali swoje zadania w otoczeniu sztucznych roślin byli o 15% efektywniejsi niż osoby, które pracowały bez takich dekoracji. To ogromna zachęta do tego, by dekorować biura sztucznymi roślinami. Na jakie odmiany warto zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze modele kwiatów sztucznych wybieranych do biur 

Zanim sięgniesz po konkretne gatunki sztucznych roślin, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy, by dekoracje tworzyły udane kompozycje i wyglądały estetycznie w biurze. Nie ma nic gorszego niż produkty o wątpliwej jakości, które źle wpłyną na wizerunek pomieszczenia, a ten w biznesie się mocno liczy. 

Czym się kierować przy doborze sztucznych kwiatów do pomieszczeń biurowych?

Wielkość biura i jego kubatura wpływają na wybór odpowiednich rodzajów sztucznych kwiatów i dyktują ich rozmiar. Nie możesz dużymi gabarytami roślin przytłoczyć niewielkich pomieszczeń biurowych, bo nie tylko zabiorą światło, ale utrudnią pracę. Najlepszymi obszarami do wyeksponowania sztucznych kwiatów w biurze są wolne powierzchnie ścian, parapety i puste przestrzenie, mało uczęszczane. Kwiaty, zwłaszcza te nienaturalne nie powinny zaburzać ciągów komunikacyjnych. Zasada jest taka: do biura kupujemy dokładnie takie same sztuczne kwiaty doniczkowe, jak żywe, w których uwzględnia się: wielość, potrzebę nasłonecznienia i warunki do wzrostu. Wszystko po to, by jak najbardziej zminimalizować poczucie nienaturalności. Wybieraj tylko takie odmiany, które do złudzenia przypominają prawdziwe.

Odmiany sztucznych roślin doniczkowych, jakie warto mieć w biurze 

Z reguły do biur stosuje się takie rośliny doniczkowe, które lubią zacienione miejsca, nie potrzebują częstego podlewania, są mało wymagające i dobrze oczyszczają powietrze. Te same wybierz spośród ich sztucznych alternatyw. 

Z kwitnących wersji, nie ma bardziej uniwersalnych kwiatów sztucznych jak storczyki lub orchidee. Warto też zwrócić uwagę na białe kwiaty skrzydłokwiatu oraz cyklameny, fiołki alpejskie, anturium, kwitnące kaktusy i magnolie. Do olśniewających, egzotycznych kwiatów sztucznych kwitnących zalicza się: sansevierię, rajskiego ptaka i sterlicję królewską. Za najpopularniejsze zwisające kwiaty sztuczne uważa się: bluszcz, trzykrotkę, patyczaka, starca i epipremnum. Jeżeli metraż biura jest duży, warto zainwestować w okazalsze sztuczne rośliny doniczkowe jak: 

 • figowce,
 • monstery,
 • difenbachie,
 • filodendrony,
 • fikusy,
 • szeflery,
 • zielistki
 • zamiokulkasy,

Ciekawie prezentują się też zielone kompozycje ścienne z wykorzystaniem nienaturalnego mchu i chrobotka. W przestrzennych holach ustawia się monstrualne drzewka palm i cytrusów. Niezastąpione są też sztuczne paprocie, które sprawdzą się w każdym biurze.

Jak dbać o sztuczne kwiaty w biurze?

Podstawową zasadą, która dotyczy pielęgnacji sztucznych kwiatów w pomieszczeniach biurowych, jest regularność. Samo czyszczenie jest łatwe, ale konieczna jest systematyczność. Delikatną warstwę kurzu strzepujemy przeznaczoną do tego miotełką. Kwiaty, na których kurz osiadł mocniej, wystarczy przemyć zwilżoną ściereczką. Mocno zabrudzone egzemplarze można myć pod bieżącą wodą, ale musisz je dobrze wysuszyć. Niektóre sztuczne rośliny są pokryte specjalnych lakierem, a nadmierna ilość wody mogłaby go uszkodzić. Nie używaj mocnych detergentów, żeby nie odbarwić koloru. Możesz użyć natomiast specjalnych preparatów nabłyszczających, dedykowanych do tworzyw sztucznych.

Dlaczego warto mieć sztuczne kwiaty w biurze?

Nawet sztuczne kwiaty są istotną dekoracją biura, która buduje we wnętrzu odpowiedni klimat. Użycie alternatyw niesie wiele korzyści. Wada jest tylko jedna – nie są prawdziwe.

 6 powodów, dla których warto mieć sztuczne rośliny w biurze  

 1. Bezproblemowe użytkowanie – możesz o nich zapomnieć, nie musisz podlewać i reagować, gdy chorują.
 2. Oszczędzają czas i pracę – nie wymagają dodatkowej pracy, bo nie trzeba ich pielęgnować, przesadzać i kupować nowe, kiedy uschną.
 3. Wyglądają jak żywe – niektóre do złudzenia przypominają naturalne i musisz je dotknąć, by rozróżnić prawdę od fikcji.
 4. Tworzą estetyczne wnętrza – tak już jest, że nawet sztuczna zieleń wpływa korzystnie na wizualizację biura.
 5. Nie uczulają – to cecha, która jest wybawieniem dla alergików.
 6. Są trwałe – inwestujesz tylko raz, ponieważ mają bezterminowy okres przydatności.

Dzisiejsze sztuczne kwiaty prezentują się naprawdę dobrze. Dzięki nowoczesnych technologiom wytwarzania większość z nich imituje prawdziwą strukturę rośliny z zachowaniem najdrobniejszych detali. To sprawia, że sztuczne kwiaty wyglądające jak żywe robią się coraz popularniejsze. Nie tylko w biurach, ale i w domach. Znacząca zmiana stylu życia wpływa również na codzienne wybory.

Dlaczego coraz częściej wybieramy sztuczne kwiaty do biura?

Powodów jest wiele, ale najbardziej przekonujący do zakupu to oszczędność czasu. Innymi są: 

 • brak odpowiedzialności za pielęgnację sztucznych kwiatów – one po prostu są i nie trzeba się nimi zajmować, nie generują obowiązków związanych z pielęgnacją,
 • łatwa dezynfekcja pomieszczeń – podczas oczyszczania wnętrz sztucznych kwiatów nie trzeba wynosić i je specjalnie chronić,
 • mają pozytywny wpływ na pracowników – liczne badania udowadniają, że przynajmniej w połowie mają takie samo oddziaływanie jak naturalne rośliny, a z pewnością redukują stres i odciążają zmęczone oczy,
 • tworzą eleganckie dekoracje – wnętrze w otoczeniu zieleni wygląda zdecydowanie lepiej i przyjemniej.

Postrzeganie sztucznych kwiatów jako tandety odchodzi już do lamusa. Alternatywy nie są złe. Choć nie są takie same jak ich żywe odpowiedniki i nie oczyszczają powietrza, niosą zdecydowanie więcej korzyści. Dzięki nim nawet z biura możesz utworzyć elegancką oazę zieleni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl